KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 11345042
nr 1134 5042
Fritz Sjöström
(1923-1996), Sverige
Akvarell, Fritz Sjöström (1923-1996), "Båtbryggan", 10/8 1975, monogramsignerad, löst blad, motivet: 45x52
Fritz Sjöström, svensk viskompositör, vissångare och konstnär, född i Jukkasjärvi 1923, död 1996 i Stockholm.
Utrop:
800 kr
Såld:
500 kr
måndag 2 oktober 2017
kl 20:49:34
500 kr
2 okt
Fritz Sjöström
Specialauktion med verk av bildkonstnären, viskompositören och vissångaren Fritz Sjöström.
Läs mer om Fritz Sjöström
Fritz Sjöström
Läs mer om Fritz Sjöström